Návštěva Srí Lanky

Ostrov Srí Lanka sousedí s poloostrovem Přední Indie a díky exotické přírodě a kulturním památkám se stává stále vyhledávanějším turistickým cílem. My jsme se rozhodli ostrov prozkoumat a zjistit, zda se cesta sem skutečně vyplatí. Nyní musíme jednoznačně říci, že ano! Dočtete se zde, která místa jsme navštívili a proč byste měli podobnou cestu podniknout i vy! Cesta po Srí Lance je plná zážitků, vyzkoušet tu můžete i řadu sportovní aktivit jako je golf, surfování, lezení po skalách, jízdu na lodi nebo třeba let balónem. Srí Lanka je ideální destinace pro klienty, kteří by se rádi vydali na aktivní dovolenou a cestu za poznáním.

Jaká místa na Srí Lance jsme poznali?

 • Základní fakta o Srí Lance

  Cesta na Srí Lanku trvá přibližně 11 hodin. Přímé lety z Evropy zatím dostupné nejsou, je proto potřeba počítat s jedním přestupem v Dubaji (v případě letu s Emirates a Fly Dubai) nebo v Istanbulu (při letu s Turkish Airlines).

  Ke vstupu na území ostrova je podmínkou pas platný alespoň další 6 měsíců po odletu a vízum. To je možné získat online nebo po příletu přímo na letišti. Doporučujeme si vízum vyřídit ještě před odletem (viz. eta.gov.lk), vyhnete se tím dlouhým frontám a čekání po příletu na Srí Lanku. Vízum stojí 30 USD a v pase je třeba mít volnou dvojstranu pro přidělení víza.

  Na Srí Lance se platí srílanskou rupií (LKR), nejlepším řešením je eura nebo dolary vyměnit za místní měnu přímo na letišti, případně vybrat hotovost z bankomatu. Na mnoha turistických místech dnes již snadno zaplatíte i kreditní kartou.

  Očkování na Srí Lanku není povinné, jako u většiny jiných exotických destinací však doporučujeme očkování proti žloutence A i B a proti břišnímu tyfu.

 • Kandy a její okolí

  Srí Lanka je poměrně malý ostrov, který má ale turistům hodně co nabídnout. První zastávkou na naší cestě bylo historické město Kandy, cesta z letiště nám sem trvala zhruba 4 hodiny. Kandy je posledním hlavní městem zaniklého Sinhálského království a patří mezi nejsvětější buddhistická místa. Díky cenným památkám je město zapsáno na seznamu kulturního dědictví UNESCO a žádný návštěvník by ho během své cesty po Srí Lance neměl minout. Naším druhým cílem byly čajové plantáže Mackwoods. Uchvátil nás tu pohled na svahy s čajovými keři a pohodou, která v této oblasti panuje. Během prohlídky jsme byli zasvěceni do tajemství výroby čaje. Při cestě sem jsme neodolali zastávce s překrásnou vyhlídkou na okolní krajinu a vodopády Ramboda.

  Zajímavou zkušeností pro nás byla návštěva chrámu Temple of the Tooth. Chrám i jeho okolí mají neobyčejnou duchovní atmosféru. Do chrámu se vstupuje bosky a je potřeba se zahalit, kolena a ramena nesmí být vidět. Nenechali jsme si ujít ani návštěvu proslulé Spice Garden, což je tradiční ajurvedská zahrada plná koření. Po tradičním obědě nás průvodce provedl zahradou a vysvětlil, k čemu se jednotlivé druhy koření používají.

 • Jeskynní chrám Dambulla

  Jeskynní chrám Dambulla, známý též jako Zlatý chrám Dambulla jsme neměli možnost prohlédnout osobně, ale rozhodně byste jej neměli z programu vynechat. Jedná se o jeden z nejrozsáhlejších a nejlépe zachovaných jeskynních chrámů na Srí Lance, který patří na seznam UNESCO. Je zde k vidění velké množství nástěnných maleb a převážně buddhistických soch. 

 • Národní park Minneriya

  Poblíž Habarany jsme zavítali na safari do národního parku Minneriya. Nejčastějším důvodem, proč sem míří stovky turistů, jsou jednoznačně obrovská stáda slonů indických, které v podobném množství nejsou k vidění jinde na světě.

 • Město Polnnaruwa

  Poté jsme navštívili další z památek UNESCO, starobylé město Polnnaruwa. Toto místo potěší milovníky historie, k vidění jsou zde vytesané sochy Buddhy, pozůstatky chrámů a paláců, do kterých je potřeba vstupovat opět v zahalení. Některé stavby jsou až překvapivě zachovalé. Město na nás udělalo velký dojem a rozhodně ho doporučujeme navštívit.

 • Lví Skála Sigiriya

  Cestu po srílanských památkách UNESCO jsme završili zastávkou na Lví Skále Sigiriya. Skála je takzvaným osmým divem světa, je možné na ní vystoupat po schodech a během cesty obdivovat úchvatné fresky. Z vrcholu je úžasný výhled na ostrov. Obdivovali jsme i základy paláce, který se tu kdysi nacházel.

Zaujala vás Srí Lanka?

Kontaktujte nás a my se s potěšením postaráme o vaší dovolenou.

 • Známe z první ruky
 • Individuální přístup
 • Šetříme váš čas
 • Rádi cestujeme
Natália Havranová
Nezávazná poptávka