Srí Lanka

Exotická Srí Lanka je skutečným rájem jihovýchodní Asie a zaručeně okouzlí klienty, kteří rádi a přednostně cestují za poznáváním. Přestože zde najdete i vhodná místa pro odpočinek na pláži, tato destinace je díky bohaté přírodě a kulturnímu bohatství ideální pro aktivní a zážitkovou dovolenou. Na ostrově Cejlon se můžete těšit na krásné tropické lesy, okouzlující čajové plantáže, chrámy a unikátní historická místa, která patří do světového dědictví UNESCO nebo takzvaný osmý div světa Sigiriya. Milovníci zvířat mohou zamířit do místních safari, kde se převážně setkáte se slony a na své si přijdou i ti, kdo cestují za chutnou gastronomií. Opomenout bychom neměli ani významné festivaly nebo jiné zážitky, mezi které můžeme zařadit lety balónem, sledování velryb, jízda na raftu a další. Pro zpestření dovolené doporučujeme kombinaci Srí Lanky a krátkého pobytu na Maledivách, které jsou vzdálené jen 90 minut letu.

Proč právě na Srí Lanku?

 • Divoká a nezkrotná příroda

  Srí Lanka je jedním z nejlepších míst na světe, kde lze pozorovat slony v jejich přirozeném prostředí. Jeden z nejznámějších parků, kde žije přes 500 slonu asijských se jmenuje Udawalawe. Dalším zajímavým místem je park Yala, který se pyšní největším počtem levhartů na světě včetně více než 200 druhů ptáků, krokodýlů, hlodavců a plazů. Srí Lanka je také proslulá pro pozorování velryb a mořských želv. 

 • ojedinělé chutě Srí Lanky

  Jedním z nejlepších způsobu, jak poznat Srí Lanksou kulturu je převážně jídlo. Nejznámější pochoutka, kterou místní obyvatelé milují a davají si jí v podstatě každý den ke snídani, obědu a večeři je známé pálivé rice and curry. Pokud nebudete mít zrovna chuť na kari ke snídani, můžete vyzkoušet lehčí jídlo a to tradiční palačinku "Hopper" s šálkem ceylonského čerstvého čaje. Pochutnáte si i na čerstvých mořských plodech, ryb nebo i krabech a humrů samozřejmě s kombinací kari.   

 • Prozkoumejte čajové plantáže

  Historie pěstování čaje na Srí Lance se píše od roku 1867, předtím se zde snažili angličtí kolonizátoři pěstovat kávu, ale bez úspěchu. Po neúspěchu s kávou se začal pěstovat čaj, kterému se zde daří dodnes a to převážně díky klimatickým podmínkám v horských oblastech Srí Lanky. Cejlonský čaj je považován za jeden z nejkvalitnějších čajů na světě a čajové plantáže jsou jedny z nejnavštěvovanějších míst na Srí Lance. Hned v několika oblastech můžete navštívit přímo i továrny, kde se čaj zpracovává. V továrnách uvividíte tradiční způsob zpracování, ale i současný. Nejhezčí plantáže najdete v oblasti Nuwara Eliya a Ella.

 • Unikátní chrámy

  Srí Lanka je královstvým okouzlujících chrámů včetně oblíbených jeskynních chrámů v Dambulle. Za návštěvu stojí skalní chrám Sigiriya neboli "Lví skála" na jejímž vrcholu budete odměněni úžásným výhledem. Dalším úžasným místem, které stojí za prohlídku je město Polonnaruwa, které vzniklo v 11. století a najdete tam velké množství zachovalých soch Budhhů, paláců a dalších staveb. Od roku 1982 je celé město zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. 

 • Kdy se vydat na Srí Lanku?

  Srí Lanka je destinace s typickým tropickým podnebím, které ovlivňují monzuny, navštívit tento ostrov však můžete kdykoliv během celého roku.

  V deštivém období Yala od května do srpna se více srážek objevuje na jihu, západě a ve středu ostrova. Suché období v této oblasti pak trvá převážně od prosince do března. Monzun Maha ovlivňuje počasí na severovýchodě a více v této oblasti prší od září do ledna, období sucha převládá v měsících květen až září.

  Průměrné teploty se pohybují okolo 27°C u pobřeží a 20° C ve vyšších nadmořských výškách, například v oblasti Kandy, 15°C v Nuwara Elyia (1889 m.n.m).

   

 • Poloha

  Srí Lanka, oficiálně Srílanská demokratická socialistická republika leží na ostrově Cejlon v blízkosti poloostrova Přední Indie v jihovýchodní Asii. Indii a Srí Lanku odděluje Palkův průliv, kde se nachází řetěz korálových mělčin zvaných Adamův most. Na východě ostrova omílá břehy Bengálský záliv, na jihu Indický oceán.  Hlavním městem je Kotte, které je předměstím Kolomba. Dalšími významnými městy jsou Dhivala, Moratavu, Kandy, Jápané a Trinkunámalé.

Důležité informace

 • Víza

  Pro vstup na Srí Lanku je podmínkou pas platný alespoň dalších 6 měsíců po návratu z destinace, v pase by také měla být volná dvojstrana pro přidělení víza.

   

  Víza pro vstup do destinace na 30 dní je možné vyřídit na letišti při příletu na Srí Lanku, pro rychlejší průchod kontrolami doporučujeme vyřízení víza ETA online ještě před odletem na dovolenou, cena je 30 USD. 

 • Očkování

  Pro vstup na Srí Lanku není povinné žádné očkování. Přesto je vhodné očkování proti tetanu, hepatitidě A, B a břišnímu tyfu.

   

 • Fakta

  Hlavní město: Sri Jayewardenepura Kotte 

  Měna: srílanská rupie (LKR, 1 EUR=159 LKR, 100 LKR=18 CZK)

  V resortech, turistických střediscích a na některých místech ostrova jsou akceptovány platební karty.

  Nejpoužívanější jazyk: sinhálština, tamilština

  Náboženství: buddhismus, hinduismus, křesťanství, islám

  Řízení: na levé straně

  Elektřina: 230-240V, doporučujeme adaptér

  V některých resortech zásuvky neodpovídají evropskému standardu.

  Telefonní předvolba: +94

  Délka letu z Prahy: přibližně 11 hodin s jedním přestupem

   

  V zimním čase je na Srí Lance o 4,5 hodiny a v letním čase o 3,5 více než v ČR.

  Časové pásmo: GMT +5,5

 • Důležité kontakty

  ČR nemá na Srí Lance žádné diplomatické zastoupení. Obrátit se můžete na velvyslanectví v New Delhi v Indii. 

  Telefon: +91 11 24 15 5200 
  Fax: +91 11 24 15 5270
  Nouzová linka: +91 991 099 9460
  E-mail: newdelhi@embasy.mzv.cz

Zaujala vás Srí Lanka?

Kontaktujte nás a my se s potěšením postaráme o vaší dovolenou.

 • Známe z první ruky
 • Individuální přístup
 • Šetříme váš čas
 • Rádi cestujeme
Kateřina Rozehnalová
Nezávazná poptávka