Saudská Arábie

Saudská Arábie, oficiálně Saúdskoarabské království, otevřela v roce 2019 své brány i turistickému ruchu. Kromě několika ultramoderních projektů luxusních resortů se můžete těšit na koupání v Rudém moři, písečné duny i hornatou krajinu, archeologická naleziště a historická města. V zemi se kromě jiného nacházejí dvě nejsvětější místa islámu - Mekka a Medína.

Proč právě Saudská Arábie?

 • Rijád - kulturní centrum Saudské Arábie

  Rijád je prvním ze seznamu míst a turistům nabídne vřelé přivítání. Rijád je místem, které má jak historické kouzlo, tak moderní a sofistikované atchitektonické skvosty, jedná se o příjemnou směs modernismu a tradic. Při jeho návštěvě určitě neopomeňte zavítat do pevnosti Al Masmak, ve které najdete bohatou sbírku artefaktů, které umožňují nahlédnout do historie panovníků a jejich životního stylu. Pokud jste milovníky historie a chcete se toho dozvědět víc o Saudské Arábii, navštivte Národní muzeum v Rijádu. Muzeum má 8 hlavních galerií, park a mešitu a strávit v něm můžete klidně celý den. 

  Na nákupy můžete vyrazit na staré trřiště v Rijádu - Deerah Souq s pulzujícími obchůdky s nabídkou koberců, stříbrných a zlatých šperků, starožitostí, tradičních oděvů a dalších suvenýrů. 

 • Jeddah – Kosmopolitní perla Saudské Arábie

  Druhé největší město v Saúdské Arábii, Jeddah, je bohaté na kulturní a historické skvosty ale i zábavní parky a moderní nákupní centra s luxusními značkami. "Must see" je určitě Jeddah Floating Mosque, mešita, která je postavená tak, že vypadá jako plovoucí na vodě. Mešita je známá také jako Al Rahma Mosque a každoročně ji navštíví miliony turistů. 

  Chcete-li den plný zábavy, musíte zamířit do zábavního parku Al Shallal, který nabízí úžasné adrenalinové atrakce, kluziště, zábavu pro menší děti. Součástí parku je i dvoupodlažní nákupní centrum a několik restaurací. 

 • Tabuk - Země starověkých pokladů

  Zde můžete objevovat slavná archeologická naleziště až po některé z nejvíce nedotčených pláží. Nejpozoruhodnější jsou Magha'er Shuaib v poušti nebo prameny Mojžíše poblíž Maqna. Zdá se, že Maghaer Shuaib se objevil odnikud v načervenalé poušti západně od Tabuku – jeho elegantně vyřezávané fasády a hrobky zabudované do pískovcových skal připomínají Petru v Jordánsku a Hegru v AlUla. Poté, co Mojžíš uprchl z Egypta, žil zde deset let pod patronací proroka Shuaiba.

  Wadi Al Disah, tedy „Údolí palem“, je geologickým zázrakem, který vám vyrazí dech. Je to mohutná hornatá oblast ležící v provincii Tabuk v severozápadní části Saúdské Arábie a je součástí přírodní rezervace Prince Mohammed bin Salman. V tomto úžasném údolí obklopeném mohutnými pískovcovými útesy a dramatickými srázy mají turisté šanci na pěší túry, pikniky a kempování. Údolí je skvělé pro kempování a stan si můžete postavit všude.

 • Al Ula - starověká oáza

  Al Ula je starobylá oáza v úchvatném pouštním údolí plném archeologických zázraků. Nachází se v provincii Medina v severozápadní části království Saúdské Arábie. Najdete zde velkolepá pohoří, pouště, kaňony, historické hrobky a fascinující starobylé budovy. Al-Ula, hlavní město starověkých říší Dadan a Liyah, je jedním z nejstarších sídel nejen v Saúdské Arábii, ale i na Blízkém východě. Jednou z nejlepších věcí k vidění v Al Ula je návštěva Al Ula Heritage Village - opuštěná vesnice s hliněnými domy, která nabízí skvělý pohled do kulturního života starých obyvatel.

  Hegra je jedním z archeologických nalezišť v oblasti Al-Ula a je to první saúdskoarabské místo světového dědictví UNESCO. Většina tamních ruin a pozůstatků pochází z dob Nabatejského království (1. století našeho letopočtu), hrobky zdobí neuvľťitelnľ krásné fasády. Hegra byla hlavním a druhým největším městem, které Nabatejci postavili. 

 • Medina - domov proroka

  Jedním z nejvýznamnějších náboženských a kulturně důležitých měst v Saúdské Arábii je rozhodně Medina, která byla založena prorokem jménem Mohamed. Mohamed opustil Mekku a začal žít v Medině po zbytek svého života. Město je nabité tolika náboženskými, kulturními a historickými lahůdkami, že stojí za to ho navštívit na prohlídce s průvodcem. A nejen to, Medina se může pochlubit také výbornou gastronomií, moderními nákupními centry, trhem Al-Madina Souq a důležitým muzeem The Madinah Museum. 

  Architektonickým skvostem města je mešita Al Masjid an Nabawi, známá jako druhá největší mešita na světě. Návštěva této mešity je jednou z nejznámějších věcí v Saúdské Arábii. Mešitu postavil prorok Mohamed, když se přestěhoval z Mekky do Medíny. Mešita, která je schopna pojmout milion oddaných najednou, není nikdy uzavřena a oddaní se zde pravidelně modlí. 

Důležité informace

 • Víza

  Království Saúdské Arábie zavedlo od 27. 09. 2019 nový druh krátkodobého víza - turistické vízum (bez nutnosti saúdského ručitele - sponzora). Občané České republiky mají možnost získat vízum online prostřednictvím webové stránky https://visa.visitsaudi.com nebo po příletu prostřednictvím elektronických kiosků a na imigračních přepážkách. Poplatek za online vízum nebo vízum po příletu činí 440 SAR (poplatek za vízum 300 SAR + poplatek za pojištění 140 SAR (krytí do výše 100000 SAR) + DPH a manipulační poplatek).

 • Očkování

  V případě příletu z endemické oblasti je povinné očkování proti žluté zimnici. Doporučuje se očkování proti hepatitidě A a B a břišnímu tyfu. 

 • Fakta

  Hlavní město: Riyadh (Rijád)

  Měna: saudský rijál (SAR), dělí se na 100 halalů; 100 SAR = cca 23,8 € anebo 26.7 USD

  Úřední jazyk: arabština

  Náboženství: islám

  Řízení automobilu v destinaci: na pravé straně

  Časové pásmo: GMT +3

  Délka letu z Vídně: přímý let v trvání 5-6 hodin

  Délka letu z Prahy: let s 1 přestupem v trvání 8-9 hodin

 • Důležité kontakty

  Ambasáda České republiky v Rijádu

  Adresa: Saad Bin Gharir Street, Al-Nuzha District, 11693 Rijád P.O.B. 94305

  Telefon +966 114 503 617, +966 114 503 618

  E-mail: riyadh@embassy.mzv.cz

   

  Honorární konzulát Džidda

  Adresa: 18 Hussain Shobokshi Street, Al Hamra Distr., 21464 Jeddah P.O.Box 16286

  Telefon +966 126 684 568, +966 126 678 033 linka 159

  E-mail crhcjed@gmail.com

   

Zaujala Vás Saudská Arábie?

Kontaktujte nás a my se s potěšením postaráme o Vaší dovolenou.

 • Známe z první ruky
 • Individuální přístup
 • Šetříme váš čas
 • Rádi cestujeme
Lucia Vašková
Nezávazná poptávka

Podobné destinace