Omán

Oficiálně zvaný Sultanát Omán osloví všechny ty, kdo za exotikou nechtějí cestovat příliš daleko. Pohostinná země má svým návštěvníkům mnoho co nabídnout, ať už míříte za přírodou, bohatou kulturu či relaxací. V páru i s celou rodinou se z pláží totiž můžete vydat rovnou do historických pevností nebo za nezapomenutelnými zážitky v pouštních dunách. Budete překvapeni, jaké zážitky si z dovolené v Ománu odnesete.

Proč právě Omán?

 • Krásné pláže a křišťálová voda

  Omán nadchne všechny milovníky pláží. Nádherné pláže zde totiž nabízí perfektní podmínky pro relaxaci i koupání a pokud se věnujete šnorhlování nebo potápění, ve vybraných lokalitách můžete sledovat barevné korály s bohatým podmořským životem. Nechybí ani plavby za delfíny nebo při romantickém západu slunce. Pokud zatoužíte po větším dobrodružství, vyzkoušet můžete různé vodní aktivity včetně vodních lyží, paddleboardu nebo jízdě na kajaku.

 • Úchvatné hory

  Omán vás ohromí úžasnou a velmi rozmanitou přírodou. Vydat se můžete do hor a na nejvyšší bod Ománu Jebel Sams, který leží 3004 metrů nad mořem. Tato oblast je také označována jako ománský Grand Canyon a prozkoumat jej můžete různými dobrodružnými stezkami s úžasnými výhledy na krajinu. S dětmi se pak můžete vydat na motýlí stezku plnou zábavných aktivit a objevování.

 • Poušť plná života

  V poušti vás čekají chvíle plné zážitků. Po cestě jeepem můžete v písečných dunách vyzkoušet dobrodružnou jízdu na čtyřkolkách i velbloudech. Přenocování v luxusním stanovém kempu v srdci pouště vám zpestří večer s tradičními pokrmy a hudbou. Opomenout při poznávání pouště by se neměly ani wádí. Tyto jedinečné oázy totiž uprostřed písečných dun ukrývají nádherná přírodní zákoutí s jezírky a bohatou faunou. Nejzajímavější wádí jsou Wadi Shab, Wadi Bani Khalid, Wadi Tiwi, Wadi Ariyeen, Wadi Bani Awf.

   

 • Muscat

  Do hlavního města Ománu můžete vyrazit za nákupy i kulturou. Na trhu Mutrah Souq s arabskou a rušnou atmosférou snadno zakoupíte koření, oblečení, šperky, drobné dárky i různé místní a indické artefakty. Islámské umění a architekturu můžete obdivovat u mešity Sultan Qaboos Grand Mosque, o kulturní zážitek se postará návštěva národního muzea nebo představení v opeře The Royal Opera House Muscat. 

 • Bohatá historie

  Omán se může pochlubit nejen rozmanitou přírodou, ale i bohatou historií. Tu cestovatelům odhalují muzea a zachovalé památky. Většinou se jedná o arecheologická místa a pevnosti, které můžete navštívit i cestou do pouště či hor. Mezi tyto pevnosti patří třeba Nazvá nebo Bahla. V Ománu se navíc nachází několik významných památek zařazených do světového dědictví UNESCO. Pokud tedy vaše cesta vede do Salalah, pak právě zde můžete navštívit jedno z takových míst. Konkrétně archeologický park Al Baleed, kde má svou historii i obchod s kadidlem. 

 • Kdy se vydat do Ománu?

  Nejpříznivějším obdobím pro návštěvu Ománu jsou měsíce od listopadu do února. V letních měsících sahají teploty vzduchu ve vnitrozemí k 50°C, přímořské oblasti pak mají nejen vysoké teploty vzduchu, ale i hodnoty vlhkosti. Od června do září se objevují monzunové deště, které z Indického oceánu zachytává zejména provincie Dafár. 

 • Poloha

  Sultanát Omán je arabský stát v jihovýchodní části Arabského poloostrova. Pobřeží ohraničuje Arabské moře, Ománský a Perský záliv. Sousedícími státy jsou Jemen, Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie.

Důležité informace

 • Víza

  Podmínkou pro vstup do Ománu je elektronické vízum - https://evisa.rop.gov.om/ a cestovní pas s platností alespoň dalších 6 měsíců po ukončení platnosti víza. 

 • Očkování

  Pro vstup do země není podmínkou žádné očkování.  

 • Fakta

  Hlavní město: Muscat

  Měna: ománský rial, OMR (1 OMR=58,01 CZK,1 EUR=0,52 OMR)
  V resortech jsou akceptovány platební karty.

  Nejpoužívanější jazyk: arabština, angličtina
  Náboženství: islám
  Ramadán: Tento svátek se řídí muslimským kalendářem a většinou vychází na letní měsíce. Během tohoto svátku může být v hotelu omezena zábava a prodej alkoholických nápojů. Mimo resort je potřeba počítat s omezením, které platí i pro turisty. To se vztahuje na konzumaci nápojů a pokrmů, kouření či žvýkaní na veřejnosti. Přístup na turistická místa, do restaurací a některé atrakce mohou být velmi omezené.

  Elektřina: 240 V/ 50 Hz
  Řízení automobilu v destinaci: na pravé straně

   

  Délka letu z Prahy: 7 hodin s jedním přestupem

  V zimním čase je v Ománu o 3 hodiny a v letním čase o 2 hodiny více než v ČR.
  Časové pásmo: GMT +4
   

 • Důležité kontakty

  Ambasáda ČR v Rijádu
  Telefon: +966 114 503 617-8
  Nouzová linka: +966 (0) 505 410 531
  E-mail: riyadh@embassy.mzv.cz
  Konzulární úsek: consulate_riyadh@mzv.cz

Zaujal vás Omán?

Kontaktujte nás a my se s potěšením postaráme o vaší dovolenou.

 • Známe z první ruky
 • Individuální přístup
 • Šetříme váš čas
 • Rádi cestujeme
Lucia Vašková
Nezávazná poptávka

Články a zážitky