Srí Lanka

Exotická Srí Lanka je skutečným rájem jihovýchodní Asie. Přestože zde najdete vhodná místa pro odpočinek na pláži, tato destinace je díky tropické přírodě a kulturnímu bohatství ideální zejména pro aktivní a zážitkovou dovolenou. Na ostrově Cejlon se můžete těšit na krásné tropické lesy, okouzlující čajové plantáže, takzvaný osmý div světa Sigiriya, chrámy a unikátní historická místa, která patří do světového dědictví UNESCO. Milovníci zvířat mohou zamířit do místních safari, kde se setkají zejména se slony a na své si přijdou i ti, kdo cestují za chutnou gastronomií. Opomenout bychom neměli ani významné festivaly nebo jiné jedinečné zážitky jako třeba let balónem, sledování velryb, jízdu divokou řekou na raftu a další. Pro zpestření dovolené doporučujeme kombinaci Srí Lanky a krátkého pobytu na Maledivách, které jsou vzdálené jen 90 minut letu.

Proč právě na Srí Lanku?

 • Divoká a nezkrotná příroda

  Srí Lanka je jedním z nejlepších míst na světe, kde lze pozorovat slony v jejich přirozeném prostředí. Jeden z nejznámějších parků je Udawalawe, kde žije přes 500 slonů asijských. Dalším zajímavým místem je národní park Yala, který se pyšní největším počtem levhartů na světě. Pozorovat je zde možné také více než 200 druhů ptáků, krokodýlů, hlodavců a plazů. Srí Lanka je oblíbená i pro pozorování velryb a mořských želv. 

 • Prozkoumejte čajové plantáže

  Angličtí kolonizátoři se nejdříve pokoušeli na ostrově pěstovat kávu, ale bez úspěchu. Od roku 1867 se proto začal pěstovat čaj, kterému se na Srí Lance daří dodnes a to převážně díky klimatickým podmínkám v horských oblastech. Cejlonský čaj je považován za jeden z nejkvalitnějších čajů na světě a plantáže, ty nejhezčí najdete v oblasti Nuwara Eliya a Ella, jsou jedny z nejnavštěvovanějších míst Srí Lanky. Hned v několika oblastech můžete navštívit i továrny, kde nahlédnete do současných i dřívějších způsobů zpracování. Čajové plantáže jsou také skvělým místem pro relaxaci. Pobyt v okouzlujícím středu Srí Lanky s procházkami či aktivitami na plantážích dle preference si můžete užít třeba v luxusním butikovém resortu Ceylon Tea Trails.

 • Unikátní chrámy

  Srí Lanka je královstvím okouzlujících chrámů a jejich návštěvu byste si určitě neměli nechat ujít. Z oblíbených míst můžeme zmínit třeba chrám Buddhova zubu v Kandy, dále jeskynní chrám v Dambulle nebo skalní chrám Sigiriya neboli "Lví skála", na jejímž vrcholu budete odměněni dech-beroucím výhledem do okolí. Dalším úžasným místem je historické město Polonnaruwa, které vzniklo v 11. století. Zde se nachází velké množství zachovalých soch Buddhy, paláce a další zajímavé stavby. Od roku 1982 je celé město zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. 

 • Adamova hora

  Pokud si dovolenou na Srí Lance rozhodnete zpestřit pěší túrou nebo neobyčejným východem slunce, měli byste do svého itineráře přidat výstup na Adamovu horu (Adam´s Peak/ Sri Pada). 2 243 m vysoká hora je významným, poutním místem ostrova. Podle starých příběhů se zde po vyhnání z ráje ocitnul Adam, později dle buddhistů na hoře obtisknul chodidlo Buddha, hinduisté věří, že to byl Šiva a dle muslimů Alláh.

  Nejvhodnější čas na výstup je v noci, vrcholku hory tak dosáhnete právě při východu slunce, který je za jasného počasí skutečným zážitkem. Od prosince do května je nejlepší období pro návštěvu hory nejen z důvodu příhodnějších podmínek, ale také proto, že cesta je krásně osvětlená a během výstupu si můžete dopřát i krátkou pauzu u stánku s nápoji, či různými pochoutkami a suvenýry. 

  V případě preference výstupu na Adamovu horu v období od června do prosince vám zajistíme privátní trek s průvodcem. 

 • Nejlepší wellness na světě

  Pokud se chystáte cestovat primárně za harmonií a relaxací, určitě byste měli zamířit na Srí Lanku. Zde se totiž nachází nejlepší SPA resort na světě Wellness Resort & Spa, kde simůžete maximálně užít tu nejlepší relaxční a regenerační péči. Ani v dalších luxusních resortech a jejich wellness či SPA nechybí jeninečné procedury kombinující tradiční masáže, očistné kúry, ájurvédu a meditační programy. Ty si můžete dopřát v Anantara Tangale či Shangri La Hambantota.

   

   

 • ojedinělé chutě Srí Lanky

  Jedním ze způsobu, jak poznat Srí Lanksou kulturu, je i gastronomie. Nejznámější pochoutka, kterou místní obyvatelé milují a vychutnávají si v podstatě každý den ke snídani, obědu a večeři, je rýže s pálivým kari. Pokud nebudete mít zrovna na kari ke snídani chuť , můžete vyzkoušet lehčí jídlo a to třeba tradiční palačinku "Hopper" s šálkem čerstvého ceylonského čaje. Na ostrově si zaručeně pochutnáte na exotickém ovoci, čerstvých mořských plodech, rybách nebo i krabech a humrech, samozřejmě s kombinací kari.   

 • Surfování

  Srí Lanka je destinace do slova stvořená pro milovníky surfování a na své si zde přijdou začátečníci i zkušení surfaři. Protože ostrov ovlivňují různá období, podmínky pro surfování jsou skvělé v průběhu celého roku. Nejpříznivější měsíce pro surfování na jihu ostrova jsou od listopadu do května, na východě pak od dubna do října. Nejoblíbenějšími oblastmi pro surfování jsou zejména Unawatu, Hikkaduwa, Urugam Bay a Weligama. Lekci surfování můžete vyzkoušet i v luxusních resortech jako je Cape Weligama nebo Anantara Tangalle.

 • Kdy se vydat na Srí Lanku?

  Srí Lanka je destinace s typickým tropickým podnebím, které ovlivňují monzuny, navštívit tento ostrov však můžete kdykoliv během celého roku. V deštivém období Yala od května do srpna se více srážek objevuje na jihu, západě a ve středu ostrova. Suché období v této oblasti pak trvá převážně od prosince do března. Monzun Maha ovlivňuje počasí na severovýchodě a více v této oblasti prší od září do ledna, období sucha převládá v měsících květen až září.

  Průměrné teploty se pohybují okolo 27°C u pobřeží a 20° C ve vyšších nadmořských výškách, například v oblasti Kandy, 15°C v Nuwara Elyia (1889 m.n.m).

   

 • Poloha

  Srí Lanka, oficiálně Srílanská demokratická socialistická republika leží na ostrově Cejlon v blízkosti poloostrova Přední Indie v jihovýchodní Asii. Indii a Srí Lanku odděluje Palkův průliv, kde se nachází řetěz korálových mělčin zvaných Adamův most. Na východě ostrova omílá břehy Bengálský záliv, na jihu Indický oceán. Hlavním městem je Kotte, které je předměstím Kolomba. Dalšími významnými městy jsou Dhivala, Moratavu, Kandy, Jápané a Trinkunámalé.

Důležité informace

 • Víza

  Pro vstup na Srí Lanku je podmínkou pas platný alespoň dalších 6 měsíců po návratu z destinace, v pase by také měla být volná dvojstrana pro přidělení víza.

  Víza pro vstup do destinace na 30 dní je možné vyřídit na letišti při příletu na Srí Lanku, pro rychlejší průchod kontrolami doporučujeme vyřízení víza ETA online ještě před odletem na dovolenou, cena je 30 USD. 

 • Očkování

  Pro vstup na Srí Lanku není povinné žádné očkování. Přesto je vhodné očkování proti tetanu, hepatitidě A, B a břišnímu tyfu.

   

 • Fakta

  Hlavní město: Sri Jayewardenepura Kotte 

  Měna: srílanská rupie (LKR, 1 EUR=159 LKR, 100 LKR=18 CZK)

  V resortech, turistických střediscích a na některých místech ostrova jsou akceptovány platební karty.

  Nejpoužívanější jazyk: sinhálština, tamilština

  Náboženství: buddhismus, hinduismus, křesťanství, islám

  Řízení: na levé straně

  Elektřina: 230-240V, doporučujeme adaptér

  V některých resortech zásuvky neodpovídají evropskému standardu.

  Telefonní předvolba: +94

   

  Délka letu z Prahy: přibližně 11 hodin s jedním přestupem

  V zimním čase je na Srí Lance o 4,5 hodiny a v letním čase o 3,5 více než v ČR.

  Časové pásmo: GMT +5,5

 • Důležité kontakty

  ČR nemá na Srí Lance žádné diplomatické zastoupení. Obrátit se můžete na velvyslanectví v New Delhi v Indii. 

  Telefon: +91 11 24 15 5200 
  Fax: +91 11 24 15 5270
  Nouzová linka: +91 991 099 9460
  E-mail: newdelhi@embasy.mzv.cz

Zaujala vás Srí Lanka?

Kontaktujte nás a my se s potěšením postaráme o vaší dovolenou.

 • Známe z první ruky
 • Individuální přístup
 • Šetříme váš čas
 • Rádi cestujeme
Lucia Vašková
Nezávazná poptávka